
STOMATOLOGIEE
NAŠÍ KLINIKY
STOMATOLOGIE
Periodontální onemocnění představuje destrukci kostní tkáně a struktur, které drží zub na místě. Toto onemocnění je způsobeno bakteriální infekcí, která se dostává pod dáseň.
Ve chvíli, kdy k nám majitel přináší zvíře z důvodu zápachu z tlamy, bolestivých a uvolněných zubů, je periodontální onemocnění již v pokročilé fázi.
Psi a kočky s pokročilým onemocněním často vyžadují operaci dutiny ústní z důvodu extrakce zubů. Toto onemocnění dále ovlivňuje celkový zdravotní stav Vašeho zvířete, především srdce, ledviny a játra. Většina lidí si je dobře vědoma důležitosti ošetřování zubů a péče o zuby a pravidelně navštěvují svého stomatologa a podstupují zubní hygienu.
S našimi domácími zvířaty je dentální péče méně obvyklá a je méně praktikována.
Na našem pracovišti se usilovně snažíme o osvětu u našich klientů.
JAK PEČOVAT O ZUBY SVÝCH ZVÍŘAT

Nejčastější příznaky onemocnění zubů a dásní
-
zápach z tlamy
-
bolestivost při příjmu potravy
-
snížená chuť přijímat potravu
-
otírání si tlapek o tlamu
-
viditelný narůst plaku na zubech
-
červené a oteklé dásně
-
krvácení z tlamy
-
uvolňování zubů a chybějící zuby
CO ZAHRNUJE ČIŠTĚNÍ ZUBŮ
NA NAŠEM PRACOVIŠTI
Je běžné, že majitel zvířete posuzuje veterinární ošetření na základě ceny. Mnoho majitelů se neptá anebo nedokáže zeptat ,aby se přesvědčili, zda jejich zvíře obdrží tu nejlepší možnou péči. Rádi bychom informovali majitele o tom, co vše zahrnuje náš servis,a že se nemusí zaměřovat pouze na cenu.
KLINICKÉ VYŠETŘENÍ
Ošetření zubů začíná vyšetřením dutiny ústní. Nejenže veterinář získá obecnou představu o stavu zubů a dásně u vašeho zvířete, ale zároveň vám umožní získat informace o tom ,co pacient nejvíce potřebuje.
ANESTETICKÝ MONITORING
Všichni naši pacienti jsou monitorování vyškoleným personálem. Lékař nebo sestřička monitoruje krevní tlak, saturaci krve kyslíkem, hladinu oxidu uhličitého, EKG, dechovou frekvenci a tělesnou teplotu. Všichni naši pacienti jsou zahříváni.
INTUBACE
Všichni naši pacienti jsou intubováni a anestezie je vedena pomocí nejvíce šetrného způsobu - anestetickým plynem.
CHIRURGIE DUTINY ÚSTNÍ
Chirurgie dutiny ústní může zahrnovat vytržení zubů, odstranění hyperplastické dásně, aplikaci speciálních substancí po vytržení zubů, šití ran v dutině ústní a korekci zlomenin čelisti.
ZOTAVENÍ ZE ZÁKROKU
VYŠETŘENÍ KRVE
Před téměř každou anestezií doporučujeme majiteli provést kompletní vyšetření krve z důvodu posouzení bezpečnosti anestézie. Zároveň se majitel dozví o tom, zda nejdůležitější orgány a imunitní systém zvířete fungují tak jak mají.
INTRAVENÓZNÍ TEKUTINY
Intravenózní tekutiny jsou podávány všem pacientům, kteří podstupují celkovou anestezii.
Pomáhají udržet krevní tlak na optimální hladině a zároveň poskytují intravenózní přístup pro další léky, které jsou vyžadovány během procedury.
DENTÁLNÍ RENTGEN
Rentgeny zubů jsou jedny z nejdůležitějších diagnostických pomůcek, které může veterinární stomatolog použít- slouží ke zjištění vnitřní anatomie zubů, kořenů a kosti která obklopuje kořen zubu.
ČIŠTĚNÍ ZUBŮ
Kompletní čištění všech zubů se provádí i pod dásní, což je nemožné pokud je zvíře vzhůru. Prostor pod dásní je místem, kde je nejvíce bakterií, které způsobují periodontální onemocnění. Poté co budou zuby vašeho zvířete vyčištěny, budou vyleštěny. Pokud by nedošlo k leštění zubů, budou v zubech ponechány mikrotrhliny, které umožňují rychlejší tvorbu plaku.
Vaše zvíře je monitorováno až do té doby, kdy je plně probuzené z anestezie. Vaše zvíře může odejít domů ten samý den, kdy dojde k ošetření dutiny ústní a může se vrátit k normálním aktivitám.
PROČ ANESTEZIE
Mnoho majitelů je nervózní z důvodu anestezie, kterou jejich zvíře musí podstoupit kvůli očištění zubů. Nebezpečí komplikací je extrémně nízké vzhledem k tomu, jaké komplikace hrozí z nedostatečné zubní hygieny a s onemocněním v dutině ústní.
Určitě jste slyšeli o tom, že někde se zuby čistí bez anestezie. Ačkoli to vypadá jako dobrý nápad, odporuje to jednak současné zákonné legislativě a zároveň to vylučuje použití ultrazvukového čištění zubů - používá se pouze manuální čištění, které sice odstraní zubní kámen na viditelných místech /nikoliv na vnitřní straně zubů a na zadních stoličkách/, ale zároveň ve sklovině zanechává hluboké rýhy. Nedojde vůbec k ošetření dásně a o extrakci zubu nemluvě.
Bez anestezie bude Vaše zvíře muset být fyzicky omezeno!
Zvířata nám nedokáži říct jestli zažívají výraznou bolest nebo diskomfort. Zatímco některá zvířata tolerují omezení pohybu, je třeba si uvědomit, že vaše zvíře bude omezeno velmi dlouhou dobu a nebude schopno porozumět proč a co se mu zrovna děje.
Bez anestezie bude Vašemu zvířeti odstraněn plak na viditelných místech zubů. To, že bude mít bílé zuby, neznamená, že nemá onemocnění na místech, která nejsou vidět a neznamená to, že bylo něco provedeno pro to, aby nebyly bakterie pod dásní.
KOLIK STOJÍ
OŠETŘENÍ DUTINY ÚSTNÍ
Chápeme, že majitel zvířete je často překvapen náklady na doporučený veterinární servis - ošetření dutiny ústní není žádnou výjimkou. Nechceme, aby si majitel vybíral ošetření pouze na základě ceny. Byli bychom rádi, pokud by vybíral na základě hodnoty a kvality péče, kterou dostává jeho zvíře.
Naše doporučení zahrnují ošetření, o kterém si myslíme, že je nejlepší pro kvalitu života.
Ke každému pacientovi přistupujeme individuálně a podle jeho potřeb. Nemáme jeden obecný plán ošetření a nedokážeme rozsah nutného ošetření sdělit majiteli po telefonu. Není možné zjistit celkovou situaci bez toho,aniž bychom pacienta viděli a provedli klinické vyšetření.
Je to stejný případ jako by váš vlastní zubař měl provádět diagnostiku, doporučení a plán péče po telefonu.
DOMÁCÍ OŠETŘENÍ ZUBŮ
Péče o zuby nekončí poté co odcházíte od veterináře. Je důležité pokračovat v domácí péči až do další prohlídky. Čištění zubů Vašeho zvířátka je velmi důležité, i když nedokáže úplně nahradit celkovou dentální hygienu.

ČIŠTĚNÍ ZUBŮ
JAKÝ KARTÁČEK POTŘEBUJI?
Nepotřebujete speciální kartáček designovaný pro vaše zvíře - jakýkoliv kartáček s krátkou hlavou a měkkými štětinami postačí. Kartáček byste měli měnit stejně často jako měníte Váš vlastní.
KDE ZAČÍT?
Většina zvířat netoleruje čištění vnitřního povrchu zubů - to jest povrchu, který je na straně jazyka. Zároveň tato místa mívají mnohem méně plaku než druhá strana. Měli byste se tedy zaměřit na vnější stranu zubů - to je na straně tváře.
JAKOU ZUBNÍ PASTU POUŽÍT?
Nepoužívejte zubní pastu pro lidi - obsahuje složky, které jsou toxické pro zvířata - jako je například fluor. Nejlepší pasty pro zvířata jsou ty, které mají příjemnou příchuť. Ta umožní vašemu zvířátku snáze snášet čištění.
JAK ZAČÍT?
Tolerance čištění zubů je někdy časově náročnější a může trvat i několik týdnů než si vaše zvíře zvykne na čištění .Ve chvíli, kdy začínáte, dejte pastu nejdříve Vašemu zvířátku olízat. Další den zkuste čistit jenom pár vteřin, další den už více zubů a tak dále.