top of page
faceless-veterinarian-examining-pekinese

KARDIOLOGIE

NAŠÍ KLINIKY

KARDIOLOGIE

Pozorujete u Vašeho zvířecího kamaráda únavu, někdy doprovázenou kašlem, dýchavičností, neochotou k pohybu či ospalostí? Takto se nejčastěji projevují problémy kardiovaskulárního aparátu. Potom je čas na návštěvu kardiologa.

 

Náš kardiolog MVDr. Rostislav Šimek nabízí komplexní diagnostiku i léčbu všech typů kardiologických onemocnění, zahrnujících jak vrozené tak i získané poruchy, arytmie, srdeční selhání a mnohem více.

 

Jako úplný základ poslouží poslechové vyšetření, které nám umožní rozpoznat poruchu rytmu nebo srdeční šelest. Často je diagnostikujeme i u zvířat, která přijdou na rutinní vakcinaci a nemají žádné klinické příznaky onemocnění.

 

Pozor – až na vzácné výjimky není šelest normální – jedná se tedy o příznak onemocnění. Zda je nutné nějak zasáhnout nebo je čas počkat, rozhodne kardiolog na základě dalších vyšetření.

 

EKG – dříve mnohem více používané vyšetření nyní slouží především k diagnostice poruch rytmu. U některých plemen psů (irský vlkodav, německá doga a jiná, především obří plemena) se vyskytují vážné, často fatální arytmie bez jakéhokoliv dalšího postižení srdce.

 

RTG – velmi důležité vyšetření, které jako jediné dokáže spolehlivě odhalit plicní edém, tj. příznak srdečního selhání levé komory. Rutinní vyšetření každého kardiologického pacienta.

 

Echokardiografie – vyšetření, které dokáže postihnout celou škálu kardiologických problémů – od vrozených vad štěňat po postupně se vyvíjející onemocnění chlopní a srdečního svalu častých u jezevčíků, kavalírů, malých teriérů a z velkých plemen především dobrmanů, boxerů, bullterierů atd. Pomáhá nám také s lokalizací nádorů na srdci. Echokardiografie nám dokáže naznačit i prognózu dalšího vývoje.

 

Dopplerovské měření krevního tlaku -  pomáhá nám upřesnit diagnózu a následně i terapii nejen u kardiologických pacientů a to především u koček s ledvinným onemocněním.

 

Diagnostika pro chovatele

 

Jaké vyšetření je správné pro mého psa? Pro můj chov?

 

         1. Detekce srdečního šelestu pomocí auscultace (vyšetření stetoskopem)

Toto vyšetření je dlouhodobým standardem u nás i na nejlepších klinikách v zahraničí. Nicméně ne všechny onemocnění jsou spojená se srdečním šelestem. Proto u některých plemen psů může dojít k tomu, že srdeční problém není zjištěn, což potom může mít obrovský vliv v chovatelském programu na mnoho dalších let.

 

       2. Sonografické vyšetření srdce (Echokardiogram)

V současnosti se považuje za zlatý standard – umožní detekci onemocnění, které se neprojevuje šelestem – např. u mladých kavalírů, kde šelest často nastupuje až po 6. roce věku a mezitím již pes zplodil množství štěňat s genetickou dispozicí k srdečnímu onemocnění. Proto většinou doporučujeme toto vyšetření.

bottom of page