top of page
2.jpg

PORADNA

NAŠÍ KLINIKY

PÉČE O ŠTĚNĚ

Gratulujeme Vám k novému štěněti!

Noví majitelé štěňat se vždy velmi zajímají o to, jak poskytovat svému novému pejskovi co nejlepší péči. Existuje velké množství různých věcí, které je potřeba vzít v potaz: jak štěně krmit, jak ho cvičit, jak ho udržet v plném zdraví. Abychom Vám usnadnili proplout radostnou výchovou nového člena domácnosti, připravili jsme pro Vás pár cenných rad, které Vám pomohou správně začít.

Když Vaše štěně začne poznávat okolní svět, bude vystaveno mnoha nebezpečím, se kterými se jeho vyvíjející se imunitní systém bude muset vyrovnat. Krmení speciálně vyvinutou stravou pomůže posílit imunitní systém psa tak, aby přechod do nového prostředí snášel dobře.

Výživu psa vyberte podle toho, jak velký pes vyroste z Vašeho štěněte v dospělosti. Zvolte stravu, kterou doporučí chovatel nebo Veterinární lékař a držte se instrukcí uvedených na obalu krmiva (pokud veterinární lékař neurčí jinak). V dospělosti psa pak vyberte z řady krmiv podle životního stylu, kterým pejsek žije, plemene, nebo podle jiných specifických potřeb.

PŘÍPRAVA NA NOVÉ ŠTĚNĚ

Konečně štěně, po kterém jste tak dlouho toužili, máte doma. Jde bezesporu o velmi vzrušující období, nicméně štěně může být vystrašené z náhlých změn. Právě bylo odloučeno od matky a sourozenců a začíná být vystavováno přívalu nových vjemů, pachů a zvuků.

BEZPEČNÝ DOMOV

Prozkoumejte celý svůj byt i zahradu a zajistěte veškeré kabely, jedovaté květiny, díry, mezery v plotě, vyvýšená místa, atd… Vyvarujete se tak pozdějších stresových situací.

Základní vybavení (pořiďte si ještě před příchodem štěněte)

Misky na krmivo a vodu – nejvhodnější jsou takové, které psík nerozkouše a dají se dobře čistit.
Obojek a vodítko – zvykat na obojek i vodítko je dobré co nejdříve. Pro malá plemena a bojácnější štěňátka jsou vhodnější kšírky.
Kvůli bezpečnosti je lepší pořídit identifikační známku s jeho jménem a Vaším telefonním číslem.
Pelíšek – vyhraďte mu bezpečné místo, kde se bude Váš nový čtyřnohý kamarád cítit bezpečně. Do pelíšku je dobré dát nějaký předmět, který pachově zná od své maminky (kousek deky, hračku,…)
Hračky – vybírejte takové, které jsou odolné. Štěně by je nemělo rozkousat či pozřít.

Na veterinární prohlídku se se štěňátkem objednávejte až po jeho „aklimatizaci“. Doporučujeme nejméně 3 dny na seznámení s novým domovem.

SPOLEČNĚ DOMA

 

Seznámení s dětmi

Děti si často neuvědomují, že s malým štěnětem musejí zacházet velmi opatrně. Společnému hraní by vždy měl dohlížet dospělý, aby nedošlo k nehodě.

Seznámení se starším psem

S novým štěnětem svého staršího psa seznamujte na „neutrální půdě“, aby u staršího psa nedošlo k projevům teritoriálního chování. Mějte oba psy na vodítku a pod kontrolou.
Staršího psa nenechávejte štěně tvrdě vychovávat. Zároveň mu dávejte najevo, že se Váš vztah k němu ani s příchodem nového pejska nezměnil.

Sám doma

Plánujete-li nechávat štěně samotné doma více hodin denně, bylo by dobré ho na to zvykat postupně (např. nejprve půl hodiny necháme štěně samotné a každým dnem dobu Vaší nepřítomnosti prodlužujte cca o 30 min). K tomu patří i klidné bezpečné místo bez kabelů, jedovatých květin nebo míst, odkud by pejsek mohl spadnout. Pro tyto účely Vám ze začátku nejlépe poslouží tzv. psí ohrádka, která malého neposedu udrží v bezpečí.

KRMENÍ

 

Zásady zdravé výživy

Je samozřejmé, že potrava musí především dodávat energii, zajišťuje však také výživu buněk organismu a předchází eventuálním problémům zažívání, kloubů a dalším, s věkem souvisejícím problémům. Aby strava plnila tyto funkce, musí být sestavena velmi pečlivě. Svoji roli hraje každá skupina živin – bílkoviny, minerální látky, stopové prvky, vitamíny, tuky i sacharidy. Jejich množství musí být přesné. Proto jen velmi zkušený člověk dokáže těmto aspektům vyhovět domácí stravou.

Potrava připravovaná doma

Jde o typ stravy, který se připravuje doma, s využitím obilovin, masa (včetně vnitřností, kostí, šlach, kloubů…) a zeleniny/ovoce. Bez ohledu na radost, kterou Vám může příprava tohoto typu potravy pro Vašeho pejska přinášet, má také několik nevýhod. Tento typ stravy je poměrně drahý, časově náročný a také se Vám doma nemusí podařit připravit správně vyváženou krmnou dávku, která obsahuje ve správném poměru a množství všechny potřebné nutriční látky. Když krmivo neobsahuje dost potřebných živin ve správném poměru, může Vaše štěně trpět nedostatkem některých z nich. To může mít za následek špatný růst a dlouhodobé poškození zdraví štěněte.

Rozdělení krmné dávky

Do věku 6 měsíců by mělo být štěně krmeno 3x denně v pravidelných intervalech. Po té je dobré doživotně udržovat krmení 2x denně. Obzvláště u velkých a obřích plemen je dobré tento rituál dodržovat. Předejdete tak torzi (přetočení) žaludku.
Po nakrmení nechte pejska minimálně 1–2 hodiny v klidu.

PÉČE O ZUBY

Mléčné zuby se vyměňují za trvalé mezi 4–6 měsícem věku. V tuto dobu může pejskovi výrazně zapáchat z tlamičky. Zoubky obvykle nenajdete, štěně je spolkne spolu s potravou. Od malička štěně zvykejte na čištění zoubků, po výměně chrupu již bude pes na manipulaci zvyklý a Vám se s ním bude lépe pracovat. Na čištění zubů je nejvhodnější používat měkký dětský kartáček a speciální enzymatickou pastu. Hygienu chrupu provádějte každý den.

 

PÉČE O SRST

Štěně koupeme podle potřeby vždy, když je srst špinavá. Každým koupáním psovi narušíme jeho ochrannou vrstvu, proto ho vždy dobře osušíme a nekoupeme v třeskutých mrazech. Na koupání používáme speciální štěněcí šampony.
Srst je nutné vždy dobře rozčesat, aby se netvořily žmolky. Nerozčesatelnou srst odstříháme.
Nesmíte zapomínat na krácení drápků. Ty by neměly být delší jnež drápové polštářky.
Pokud se bojíte drápky ostříhat v domácích podmínkách, rádi Vám pomůžeme na klinice.

bottom of page